Skip to content

Pstrąg Białki

Międzynarodowe Zawody Wędkarskie "PSTRĄG BIAŁKI"

Zawody "Pstrąg Białki" rozgrywane są rokrocznie w centrum Białegostoku, pod patronatem Koła Wędkarskiego SKISH. Mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zły stan rzeki Białej. Marzeniem uczestników i organizatorów jest doprowadzenie do tego, że w tej wodzie bedzie można ponownie zobaczyć i złowić ryby, tak jak to było kilkadziesiąt lat temu. Pierwsze symptomy poprawy są juz widoczne, lecz do ideału jest jeszce bardzo daleko.

Oto co o jednej z edycji zawodów napisała prasa lokalna:

Żadnej ryby oczywiście nie złowiono, a największym trofeum dziesiątych Międzynarodowych Zawodów Wędkarskich "Pstrąg Białki", była słuchawka z kawałkiem kabla.

W sobotę rano nad rzeką Białą - na mostku przy ulicy Kościelnej spotkali się członkowie Akademickiego Koła Wędkarskiego - "SKISH". Zawody trwały ponad pół godziny. Uczestniczyło w nich około 20 wędkarzy. Tradycyjnie nie złowiono pstrąga, ani żadnej innej ryby. wyłowiono jedynie kilka butelek po piwie i winie, puszki, kawałek folii i starą szmatę. największym trofeum była wyrwana z aparatu telefonicznego słuchawka z kawałkiem kabla, do której "podłączyła się" mała "Kilka lat temu podczas zawodów - organizator zawodów - 10 lat temu Biała była tak brudna, że aż człowieka brało obrzydzenie jak musiał wejść do rzeki. Wówczas członkowie klubu wędkarskiego wymyślili zawody, by w ten sposób zwrócić uwagę na stan wody. Zawody odbywają się co roku w czasie trwania światowych Dni Ziemi. Rok temu po raz pierwszy widzieliśmy w Białej ryby, a to świadczy o tym że woda jest już znacznie czystsza. W tym roku ryb nie było, ale pijawka ze słuchawką to dowód, że w rzece istnieje życie."